Cele mai noi stiri online
Sport

Formula 1. Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Stiriei

Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Stiriei, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Podiumul a fost completat de coechipierul său Valtteri Bottas și de Max Verstappen (Red Bull Racing).

Aceasta este a 85-a cursă câștigată de Lewis Hamilton, care mai are nevoie de șase victorii pentru a egala recordul lui Michael Schumacher.

“Echipa a făcut o treabă fantastică. Sunt foarte recunoscător că am revenit pe primul loc. Este un pas mare înainte”, a declarat pilotul britanic Hamilton la finalul cursei de duminică. Marea perdantă a cursei este scuderia Ferrari, ai cărei piloţi, germanul Sebastian Vettel şi monegascul Charles Leclerc, au abandonat după ce s-au acroşat în primul tur. Cea de-a treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc peste o săptămână, pe circuitul Hungaroring de lângă Budapesta.

Sursa foto: twitter